booked.net

‘KANUN NET
YAPILAN İŞLEM SUÇ’
Susurluk Belediye Meclisinde alınan siyasi karar, sonrasında görevden alınma çalkantıları başladı.
yakın zamanda balıkesir kamuoyunda geçişçe yankı bulan olay şöyle gelişti.
Susurluk Belediye Meclisi CHP’li ve İYİ Partili üyeleri tarafından, Büyükşehir Belediyesi Meclisine 1 üye göndermek için, yasa dışı siyasi bir karara imza atıldı.
Belediye Meclisi çalışma yönetmeliğinde net olarak belirtilen, ‘görev alanına girmeyen siyasi konularda karar alırsa, belediye meclisinin feshi için işlem yapılır’ maddesi bu kadarla kalmıyor.
Belediye Kanununun 44. Maddesi ‘d’ bendinde ise belediye başkanının ‘Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması’ durumunda başkanlığının sona ereceği açık şekilde bildiriliyor.
Peki soru şu;
İYİ PARTİLİ BELEDİYE BAŞKAN’I SİYASİ MEFTAMI OLACAK?
Gelişmeler böyle devam ederken şunuda unutmamak gerek tabiki takdir danıştayındır..
ancak durum onu gösteriyorki, bu yasa dışı işleme sebep olan ve dahil olan başkan’ın sıfatı ‘Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması’ durumunda İçişleri Bakanlığının başvurusu üzerine Danıştay kararıyla başkanlık sıfatı sona erer, ifadesi yer alıyor..
YASADA BELİRTİLDİĞİ ÜZERE NURETTİN GÜNEYİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILABİLİR
Belediye Kanunun Organlara İlişkin Ortak Hükümler kısmında, ‘Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir’ denilmekte. Bu kadar açık ve kesin hükümlerin yer aldığı kanunu, aynı şekilde hiçe sayan meclis üyelerine hangi üst aklın bu fikri verdiği de önemli bir nokta.